Email: info@nodak.ir - Tel: 88015726

اجرای طرح‌های ذهن‌کاوی خبرگان سازمانمبحث استخراج دانش (Knowledge Acquisition) یکی از شاخه‌های اصلی در حوزه مدیریت دانش است. امروزه سازمان‌ها به دلیل مسائلی نظیر خصوصی‌سازی و بازنشستگی افراد با خروج حجم انبوهی از نیروهای باتجربه سازمان مواجه هستند. این مساله باعث خروج حجم انبوهی از دانایی‌های با ارزش سازمان می‌شود که می‌تواند مشکلات جدی را برای سازمان‌ها ایجاد کند. مبحث استخراج دانش به ارائه مجموعه تکنینک‌هایی می­‌پردازد که توسط آن امکان شناسایی و استخراج دانش از ذهن خبرگان توسط تیمی از متخصصان استخراج دانش فراهم می‌­شود.

طرح ذهن کاوی خبرگان طراحی شده در شرکت نداک یک طرح ترکیبی از متدهای استخراج دانش دنیا است که طی ۴۳ مرحله قابلیت استفاده و بکارگیری در سازمان‌های ایرانی را فراهم می‌آورد. متدولوژی طراحی شده در این شرکت به گونه‌­ای است که قابلیت به یادآوری، استخراج، به‌روزرسانی، توسعه و طبقه‌بندی دانایی خبرگان را دارا است.

خروجی‌های این طرح طی کتابچه‌­هایی به نام خبرگان موضوع طرح به صورت اختصاصی تدوین می‌شود. همچنین در صورت تمایل سازمان یک بانک دانشی نرم‌­افزاری از مجموعه دانش­‌های استخراج شده با قابلیت طبقه­‌بندی و انواع بازیابی (به صورت جمعی) ارائه می­‌شود.